פורץ מנעולים עם תעודות

 
 
הוא הספיק להתחפש לאישה, לעמוד מול שוטר שכיוון נשק דרוך אל הלקוח שלו, לרדת במדרגות באמצע הלילה בשכונה עוינת עם טלוויזיה ביד, ולעבוד עבור שון פן ודסטין הופמן. נעים להכיר, אבי הרשקו, 50, מנעולן ופורץ מקצועי שנותן לנו טיפים איך לשמור על החפצים שלנו ואיך לפתוח דלת נעולה עם כרטיס אשראי.

 

זה קרה בפורים? באמת התחפשת לאישה?

 
ממש לא. בתקופה שבה עבדתי בארה"ב, נכנסה אליי לקוחה לחנות, ראתה שיש לי מגן דוד על הצוואר, התחילה לדבר אתי על כמה שהיא אוהבת את ישראל והפכה ללקוחה קבועה. יום אחד היא נכנסה לחנות ואמרה: יש לי בעיה. אני גרה במלון דירות שנקרא "מרתה וושינגטון". מה שמייחד אותו – זה מלון שהיו בו אז רק נשים. אין גברים בבניין בכלל, למעט פקיד קבלה ונער מעלית.

 
 

נשמע כמו גן העדן האבוד

 
לא ממש. זה מלון שהגן על כל מיני נשים שעברו התעללויות. מין מקלט לנשים מוכות – אבל כבית מלון גדול.
 
 

ומה היתה הבעיה של הלקוחה?

 
הייתה לה שכנה שהצליחה להשיג את מפתח המאסטר של כל המלון, והתחילה לפרוץ אליה הביתה. הלקוחה רצתה להחליף את המנעול לכזה שהמאסטר לא יוכל לפתוח. ניסיתי למצוא לה מנעולנית, ואפילו שלחתי אליה מישהי, היא ניסתה להחליף, אבל עשתה עבודה גרועה מאוד. היא הפצירה בי שוב ושוב להגיע לשם ולתקן את המנעול

 

אבל אסור לגברים להיכנס לבניין

 
נכון. למזלי בדיוק הגיעו אחות וחברה של השותף שלי לדירה לבקר. לקחתי מהן בגדים, התחפשתי לבחורה, חבשתי פאה, איפרו אותי וגם לקחתי מטריה שתסתיר לי את הפנים; עם סל נשי הסתרתי את כלי העבודה שלי – וככה נכנסתי לעבוד.

 

ואז תפסו אותך ושוטר הגיע עם נשק שלוף?

 
לא, בכלל לא! סיימתי את העבודה בשלום. הכול בסדר.

 

אה, אז איך קרה הסיפור של השוטר והנשק?

 
פעם היה מאוד פופולארי להשתמש במנעול הגה-דוושה, 'קלאב', כדי למנוע גניבה של המכונית. פעם פרצו לרכב של לקוח שלי, שהיה בו המנעול הזה. הפורצים כבר הצליחו לעקוף את הסוויץ', אבל היה להם תקוע המנעול על הדוושה והם לא הצליחו לגנוב אותו. הלקוח שלי, בחור צעיר כהה עור, הגיע אל האוטו שלו, אוטו ספורט קטן כזה, ראה את הזכוכית השבורה, ראה שאפשר להניע, אבל הרסו לו את המנעול והוא לא הצליח לשחרר אותו. אז הוא קרא לי.

 
ואז שחררת לו את המנעול והוא נסע?
 
לא ממש. הגעתי עם עובד שלי ושחררתי את המנעול. אבל בגלל שהמפתח היה בסוויץ' כל הזמן – נגמר המצבר והיינו צריכים לדחוף את האוטו כדי להניע. ישבתי ליד ההגה, העובד שלי דוחף מאחורה. אני רואה שסביבנו עובר שוב ושוב פטרול של המשטרה. באיזשהו שלב שאלתי את השוטרים אם יש להם כבלים להתניע, והם לא ענו. פניתי מהם והמשכתי להתעסק ברכב. פתאום אני מרגיש שתי ידיים חזקות תופסות אותי מהכתפיים ומושכות אותי החוצה מהמכונית דרך החלון. 'ידיים על מכסה המנוע! תפרוש רגליים!' – לי ולעובד שהיה אתי.

 
אז למה לשלוף נשק?
 
הלקוח שלי, שהיה לא רחוק מהאוטו וראה מה קורה, התחיל לרוץ לעברנו. ומה עושה שוטר כשהוא רואה צעיר אפרו-אמריקאי רץ לעברו?

 
איפה מאושפז כיום הלקוח?
 
בסוף השוטרים לא ירו, אבל אחרי שהסברנו את הסיטואציה, הם אפילו לא התנצלו.

 
היו לך חיים צבעוניים בארה"ב
 
כן, בניו יורק התחלתי את הקריירה שלי כמנעולן – בהתחלה כשכיר ואז כעסק עצמאי משלי. חוץ מהסיפורים האלה יצא לי שם לרדת מדרגות בהארלם באמצע הלילה עם טלוויזיה – לקוחה העדיפה לשלם לי בטלוויזיה במקום בכסף, לפרוץ מנעול בקונסוליה הישראלית ואפילו להחליף מנעולים לדאסטין הופמן ולשון פן

 
נחזור להתחלה: איך החלטת להיות מנעולן?
 
בצבא שירתתי כטכנאי בחיל האוויר, זה שמאשר למטוס לעלות לאוויר. אחרי הצבא נסעתי לארה"ב, ושם פגשתי מישהו ששירת תחתיי בחיל האוויר ועסק בתחום – שבכלל לא הכרתי עד אז. הוא משך אותי לתחום, ובמשך כמה שנים למדתי את המקצוע היטב. אחרי שחזרתי לישראל עבדתי שלוש שנים כשכיר בתחום המנעולים, ואז הקמתי את העסק העצמאי שלי , כאן בארץ.

 
בתור מומחה לפריצות זה נכון שאפשר לפתוח דלת באמצעות כרטיס אשראי?
 
דווקא כן – אם הדלת טרוקה ולא נעולה. גם צריך שהמבנה שלה יאפשר גישה של הכרטיס בין הדלת והמשקוף.

 
ואפשר לגנוב מכונית בחיבור של שני חוטים, כמו בסרטים?
 
אי אפשר לגנוב מכונית ככה, כי גם אם אפשר להתניע – ההגה עדיין נשאר נעול.

 
אם כבר מדברים על פריצת מכונית, איך הכי נכון לעובר אורח לפרוץ למכונית שילד קטן נשכח בתוכה?
 
הכי נכון לקחת אבן גדולה ולנפץ באמצעותה את החלון הכי רחוק מהילד – והכי קטן שאפשר, כדי שיהיו כמה שפחות שברים.
 
ואופניים – איך הכי בטוח לנעול אותם ברחוב?
 
בעזרת מנעול דיסק – כזה שעמיד בפני מסור דיסק. מנעול כזה או שניים מאוד יקשו על גנבים לקחת לך את האופניים

 
האם אפשר לפרוץ לכספות הכי מבוצרות שאפשר?
 
אין כספת שאי אפשר לפרוץ אליה. זה הכול שאלה של זמן, של מאמץ ושל ציוד מתאים.

 
איך פורצים כספת?
 
הרעיון הוא לא לחדור את כל הביצורים שלה. צריך להכיר את המבנה שלה; את כל החדר המבוצר מפעיל מפתח או קוד בודד. צריך למצוא את נקודת התורפה. ואתה לא תוקף את הבריחים אלא את מה שמפעיל אותם.

 
איך הכי טוב לשמור על חפצים יקרי ערך בבית – לנעול בכספת או להחביא בגרביים?
 
מניסיון שלי, להסתיר דווקא במקום הכי פחות חבוי. הגנבים מכירים כבר את כל הנישות – מפרקים קרניזים, עוברים על הגרביים, מחפשים בלטות. דווקא את מה שלא מוחבא, מה שמול העיניים שלהם, הם לא רואים. בסוף זה מאבק פסיכולוגי.

 
אז אין המלצה חד משמעית להגנה על חפצים יקרי ערך?
 
דווקא יש. לשמור אותם בבנק…